სასწავლო გეგმის ნიმუში
(პუნქტების მოკლე აღწერა)
1. გაკვეთილის თემა
|
გვხვდება თუ არა დაბალი და მაღალი შაირის მონაცვლეობა ვეფხისტყაოსნის ერთი სტროფის ფარგლებში
|
2. სწავლების საფეხური და კლასი
|
საბაზო IX
|
3. ინტეგრირებული საგნები, მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
ქართული მარიამ კუჭუაშვილი
|
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
16
|
5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
| |
6. გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეები გაეცნობიან მაღალი და დაბალი შაირის მონაცვლეობას ერთ სტროფში
განუვითარდებათ დაკვირვებისა და კვლევის უნარი
|
7. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები (საგნების მიხედვით)
|
|
8. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
ქართ. IX. 9. მოსწავლეს შეუძლია სადავო ან პრობლემურ საკითხებზე საკუთარი თვალსაზრისის წერილობით გადმოცემა; მოცემულ საკითხზე განსხვავებული შეხედულებების შეჯამება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
პრობლემურ საკითხებზე ზეპირი
მოხსენების მომზადებისას ითვალისწინებს კონკრეტული აუდიტორიის სოციალურ-კულტურულ ინტერესებს,
ცოდნას და ა.შ.;
·
იყენებს არგუმენტაციის სხვადასხვა
ფორმას (მიზეზ-შედეგობითი, ანალოგიაზე ან ინდუქციაზე დამყარებული არგუმენტები);
·
მსჯელობისას იყენებს ციტატებს
საინფორმაციო წყაროებიდან და მხატვრული ტექსტებიდან, სხვადასხვა ფაქტობრივ და სტატისტიკურ
მონაცემებს და ა. შ.;
·
ამოიცნობს ზეპირ მოხსენებაში
პრობლემურ საკითხთან დაკავშირებით გამოთქმულ თვალსაზრისსა და არგუმენტებს და შეაფასებს,
რამდენად დამაჯერებელი და ეფექტურია არგუმენტაცია;
·
ისმენს სხვების მოსაზრებებს მის
მიერ დასმულ პრობლემასთან დაკავშირებით და ეთანხმება/არ ეთანხმება, ითვალისწინებს/არ
ითვალისწინებს მათ სათანადო არგუმენტაციითა და ეთიკის ნორმების დაცვით.
|
9. წინასწარი ცოდნა
|
ვაცნობ გაკვეთილის მიზანს და აქტივობებს
გაიხსენონ რა არის შაირი და რით განსხვავდება ერთმანეთისაგან შაირის ორი სახეობა-მაღალი და დაბალი შაირი? |
10. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
|
ტექსტზე დაკვირვება ჯგუფებში
ჯგუფური კვლევის შედეგების პრეზენტაცია ჯგუფის პრეზენტატორის მიერ დასკვნითი პრეზენტაცია ერთ-ერთი მოსწავლის მიერ |
11შეფასება |
განმსაზღვრელი
|
12. საკლასო მენეჯმენტი _
საგანმანათლებლო რესურსები
|
სახელმძღვანელო
სამუშაო ფურცლები და კალმები.
საპრეზენტაციო უნარების შეფასების რუბრიკა |
.
ქულები და კრიტერიუმები
|
კარგი (7-8)
|
საშუალო (4-6)
|
საუკეთესო (9-10)
|
გამართული და სწორი მეტყველება
|
გამართულად მეტყველებს იყენებს სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციას
|
იცავს მეტყველების ელემენტარულ წესებს. მეტ-ნაკლებად გამართულად საუბრობს
|
გამართულად მეტყველებს აქვს მდიდარი ლექსიკა და სემოქმედებითად იყენებს ენობრივ საშუალებებს
|
სათქმელის ნათლად და ლოგიკურად გადმოცემა
|
სათქმელს გადმოსცემს ნათლად და ლოგიკურად. საკითხს აშუქებს თანმიმდევ-რულად
|
სათქმელს გადმოსცემს გასაგებად
|
სათქმელს გადმოსცემს ნათლად და ლოგიკურად. საკითხს აშუქებს ამომწურავად და თანმიმდევ- რულად
|
კონტაქტი აუდიტორიაში. თვალსაჩინოებების გამოყენება
|
ადეკვატურად იყენებს არავერბალურ საშუალებებს. აუდიტორიასთან კონტაქტის დასამყარებლად
|
მეტ-ნაკლებად ახერხებს აუდიტორიასთან კონტაქტის დამყარებას
|
წარმატებით იყენებს არავერბალურ საშუალებებს აუდიტორიასთან კონტაქტის დასამყარებლად იყენებს თვალსაჩი-ნოებებს
|
კითხვებზე ადეკვატური პასუხის გაცემა
|
ადეკვატურად პასუხობს კითხვებს
|
პასუხობს კითხვების ნახევარზე მეტს
|
ადეკვატურად და ამომწურავად პასუხობს კითხვებს
|
No comments:
Post a Comment